Świadectwo energetyczne – jak się je wykonuje
Jednym z ważniejszych dokumentów, jakie muszą posiadać właściciele wielu domów i mieszkań, jest Świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument ten ma przede wszystkim na celu poinformować, jak dużo jest potrzebne do jego ogrzewania i codziennej eksploatacji. A to bardzo się może różnić zależnie od wielkości obiektu, jego stanu technicznego i wyposażenia.
Posiadanie takiego certyfikatu chociażby umożliwi wynajmującym czy kupującym ustalić, na jakie wydatki muszą się nastawić i jakie inwestycje będą potrzebne. Samo świadectwo może być wykonane wyłącznie przez upoważnioną osobę, która posiada konieczne doświadczenie i umiejętności. Jeśli będzie chodziło o koszty, to wcale one nie są jakoś specjalnie wygórowane. Za niewielkie mieszkanie w zupełności powinna wystarczyć suma mniej więcej trzystu, przy większych budynkach będzie ona kilkukrotnie większa.
Przepisy określają dokładnie, jakie informacje powinny zawierać prawidłowo wykonane Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych musi się więc znaleźć zdjęcie frontowe budynku, dokładny plan ze wymiarowanymi pomieszczeniami, a także informacja o konstrukcji stropów i ścian. Trzeba też uwzględnić sposób ogrzewania wnętrza, jak również przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ważnym elementem także będą obliczenia wykonane przez osobę która taki certyfikat ma przygotować, do jakich bierze się uzyskane informacje. Taki certyfikat po wykonaniu zachowuje ważność przez dziesięć lat, ale jeśli wykona się w międzyczasie się jakieś przeróbki, to zrobić go będzie trzeba jeszcze raz.
+Tekst Sponsorowany+